ბალტიის ქვეყნებში ტურნეს დასასრულს, საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი 28 მარტს ესტონეთის მაღალი რანგის ოფიციალურ პირებს შეხვდა, მათ შორის პრეზიდენტ ალარ კარისს, რიიგიკოგუს სპიკერს ლაური ჰუსარს და ესტონეთის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარეს მარკო მიხელსონს.
„ესტონეთი ჩვენ გვერდით დგას ჩვენს ევროპულ გზაზე და მხარს უჭერს ქართველი ხალხის მოწოდებას ახალი, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარებისკენ“, – დაწერა ზურაბიშვილმა X-ზე.
ესტონელ კოლეგასთან შეხვედრის შემდეგ პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა X-ზე დაწერა: „შევხვდი ალარ კარისს. მან გადმოგცათ თქვენ, ქართველ ხალხს, თავისი ურყევი მხარდაჭერა თქვენს გადამწყვეტ ბრძოლაში ჩვენი ევროპული მომავლისთვის“.
იგი ასევე შეხვდა რიიგიკოგუს [ესტონეთის პარლამენტის] სპიკერს ლაური ჰუსარს ლაური ჰუსარს და განაცხადა: „შეხვდა ლაური ჰუსარს, რომელმაც მტკიცედ დაადასტურა თავისი მხარდაჭერა საქართველოსა და ქართველი ხალხისადმი ჩვენს ურყევ სწრაფვაში დემოკრატიული არჩევნებისკენ. მადლობა თქვენი პერსონალური მხარდაჭერისთვის!“
მარკო მიხელსონთან და საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრებთან შეხვედრის შემდეგ, ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ მათ ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ „მიუხედავად იმისა, რომ დღეს ევროპის უსაფრთხოების წინაშე უამრავი გამოწვევაა, საქართველო სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია და უნდა იყოს ევროკავშირის დღის წესრიგში“.
Met with @markomihkelson and members of the Foreign Affairs Committee of the Riigikogu. They underlined that, despite the many challenges facing European security today, Georgia is vital and must be on the EU agenda. pic.twitter.com/4675Ik5YIh
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) March 28, 2025ბალტიის ქვეყნებში ტურნეს ფარგლებში, ზურაბიშვილი 26 მარტს ლატვიას ეწვია, სადაც ლატვიელ კოლეგას ედგარს რინკევიჩს, სეიმის თავმჯდომარის მოადგილეს ზანდა კალნინა-ლუკაშევიცას და ლატვიის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრებს შეხვდა.
25 მარტს სალომე ზურაბიშვილი ლიეტუვას ეწვია, სადაც პრეზიდენტ გიტანას ნაუსედას, პარლამენტის სპიკერს საულიუს სკვერნელისს, ვიცე-სპიკერს რადვილე მორკუნაიტეს და რამდენიმე დეპუტატს, მათ შორის ლაურინას კასიუნასს, ჟიგიმანტას პავილიონისს და ინგრიდა შიმონიტეს შეხვდა.