სოლიდარობა, ამ მძიმე დღეებში 2008 წლის აგვისტოს გმირების ოჯახებს… ასევე ცოცხალ მებრძოლებს, ცოცხალ გმირებს და მათ ოჯახებსაც… რა სამწუხაროა“
მოქმედი და ყოფილი სამხედროების გამოხმაურება
„2008 წელს, საქართველო უმაღლესი მთავარსადრდლიდან (პრეზიდენტი) დაწყებული რიგითის ჩათვლით მომხვდურს, როგორც ყოველთვის, ღირსეულად დაუხვდა, მთელმა არმიამ იბრძოლა მამაცურად და შესაძლებლობის მასქიმუმზე - არ მოვაწერეთ კაპიტულაციას ხელი და დედაქალაქის თავზე არ აფრიალდა ღრუსული დროშა. ახლა კი რასაც ვუყურებთ ეს არაფერია, თუ არა სამშობლოს ღალატი!
მე, როგორც საქართველოს თავდაცვის ძალების რიგითი ჯარისკაცი, ამ ქვეყნის ერთი მოქალაქე და 2008 წლის ომში მონაწილის შვილი, არასოდეს სანამ პირში სული მიდგას არ მოვიხდი ბოდიშის მტრის წინაშე.
დიდება ჩვენ გმირებს მიწაში და მიწის ზემოთ. დიდება საქართველოს თავისუფლებას".
ლუხუმი ჭალისული, შსს-ის თადარიგის ვიცე-პოლკოვნიკი
„მე ლუხუმი ჭალისური, ვარ შსს-ის თადარიგის ვიცე პოლკოვნიკი, 2008 წლის ომის ვეტერანი, იმ ომის, რომელიც რუსეთმა დაიწყო და დამნაშავეც მხოლოდ ის არის! მე არცერთი წამით არ დამიზოგავს თავი ჩემი სამშობლოსთვის და ყოველთვის ურყევად ვიცავდი და დავიცავ ჩემს ქვეყანას, რადგან ამ ქვეყნის, ჩემი და თქვენი შვილებისთვის ფიცი მაქვს დადებული და მას არასოდეს გადავალ. ამ ომის საქართველოსთვის დაბრალება და ისტორიის გადაწერის მცდელობა კი, როგორც ამ ქვეყნის, ისე მისთვის მებრძოლი თითოეული ადამიანის შეურაცხყოფაა, სამხედროების შეურაცხყოფა კი, უპატიებელი ქმედება.
მე ვამბობ და კიდევ მრავალგზის გავიმეორებ, რომ 2008 წლის ომის პასუხისმგებლობა ეკისრება მხოლოდ რუსეთს, ეს ქვეყანა კი, ჩვენი დასაცავია და ვერც გარე და ვერც შიდა მტერი ვერ შეძლებს გაიმარჯვოს სიმართლეზე მანამ, სანამ ჩვენ ერთად ვიდგებით.
მოღალატეები არ უნდა ასამართლებდნენ ქვეყნისთვის თავდადებულ გენერლებს, რომელთაც ყველაფერი გააკეთეს სამშობლოს დასაცავად და ეს ჩვენ ყველაზე კარგად ვიცით, რადგან არცერთი წამით არ დაგვიხევია უკან და მუდმივად ჩვენი სამშობლოს სადარაჯოზე ვიდექით“.
გიორგი გუდავა, ჯარისკაცი:
„მე ვარ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ბაზირებულ ჯარისკაცი. მე მაქვს სრული უფლება ვილაპარაკო, იმათგან განსხვავებით, ვინც ჯარში თავი აირიდა გირჩის საბუთებით ან სხვა მეთოდებით. ვიცნობდი ოფიცრებს და სერჟანტებს, რომლებიც გვიყვებოდნენ 2008 წელს დაწყებული ომის შესახებ. მაშინაც იყო ნარატივი, რომ მიშამ დაიწყო ომი!
ჩვენთან ერთმა ჯარისკაცმა, დაუსვა კითხვა სერჟანტს რინელიც უშუალოდ მონაწილეობდა ომში, ომი ჩვენ დავიწყეთ ?მან უპასუხა :“ბიჭებო, არასდროს დაიჯეროთ, რომ ჩვენ დავიწყეთ ომი. ჩვენ პასუხის გაცემა დავიწყეთ მაშინ, როცა სხვა გამოსავალი არ იყო.” მეტიც, სულ კითხვებს ვუყენებდით ოფიცერებს, როცა რუსული ჯარი გვბომბავდა, რატომ არ ვპასუხობდით.
დღემდე ჩამესმის იმ სერჟანტის სიტყვები: “ვისაც მაგას ამბობს, რომ ჩვენ დავიწყეთ, ის არის ქვეყნის მტერიო.” ეს მოხდა 2018 წელს.
მე ფიცი არ დამიდია ბიძინას პარტიის წინაშე, მე ფიცი დავდე ქვეყნის წინაშე. მე ვემორჩილები ქვეყნის მთავარ სარდალს, მაგრამ ამ ეტაპზე ქვეყნის მთავარი სარდალი არ არსებობს. მე არ ვაპირებ ქვეყნის მტრების ბრძანებების შესრულებას.
მიმიფურთხებია ისეთი ქვეყნისთვის, როგორადაც აქციე საქართველო, ყველგან ღალატის სუნი დგას!
დამძიმებული ვარ მთელი არსებით, მახსენდება ჩემი ფიცი ქვეყნის წინაშე და ამავდროულად ვისმენ ჩემი გენერლების დამცირებას, ქვეყნის დადანაშაულებას, მტრის გამართლებას.
ასე არასდროს შემრცხვენია, რომ ქართველი ვარ. ვისაც თავმოყვარეობა გააჩნია, ყველა ესეა.
ფუჭია ყველაფერი, თუ თავმოყვარეობა არ გაგაჩნია. ფუჭია ყველა ტრადიცია და კულტურა, რომელიც უხვად აქვს საქართველოს“.
მამუკა მამულაშვილი, ქართული ლეგიონის ხელმძღვანელი:
„უკრაინის შეიარაღებული ძალების შემადგენლობაში ყველაზე დიდი უცხოური დანაყოფის, „ქართული ლეგიონის“ მეთაური და ყველა იმ საომარი მოქმედებების მონაწილე, რომლებიც 90-იანი წლებიდან მოყოლებული განხორციელდა საქართველოში რუსული ტერორისტული სახელმწიფოს მიერ, ჩემი და „ქართული ლეგიონის“ მებრძოლების სახელით ვაცხადებ: 2008 წელს საომარი მოქმედებები დაიწყო რუსეთმა! ამ საკითხის ნებისმიერ ფორმატში განხილვა და კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენება არის საქართველოს ღალატი და რუსული ინტერესების გატარება!“
საგამოძიებო კომისიის შესახებ
„ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდის შემსწავლელი კომისიის შექმნაზე „ქართულმა ოცნებამ“ 2025 წლის 9 იანვარს ისაუბრა. „ქართული ოცნების“ მიერ 5 თებერვალს კომისიისთვის განსაზღვრული მანდატით, შესასწავლი იყო „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებში ყოფნის პერიოდი. უფრო ზუსტად:
- საპატიმროებში პატიმართა წამების საქმეები;
- ადამიანების მკვლელობის, ძალადობის, პირადი ცხოვრების ხელყოფის შემთხვევები;
- კორუფციასა და ბიზნესზე ზეწოლა, მედიასაშუალებების მისაკუთრება;
- 2008 წლის აგვისტოს ომის „დაწყების აღიარება“ და „ქართველი სამხედროებისთვის ომის დანაშაულის დაბრალება“.
კომისია სამი თვის ვადით 5 თებერვალს შეიქმნა, რასაც მხარი დაუჭირა „ქართული ოცნების“ 83-მა წარმომადგენელმა. კომისიაში სულ რვა წევრი მუშაობს:
- „ქართული ოცნებიდან“ თეა წულუკიანი (კომისიის თავმჯდომარე), თენგიზ შარმანაშვილი, ალექსანდრე ტაბატაძე, ალუდა ღუდუშაური, პაატა სალია;
- ოპოზიციის კვოტა აითვისეს „ხალხის ძალისა“ (სოზარ სუბარი, გურამ მაჭარაშვილი) და „ევროპელი სოციალისტების“ (ილია ინჯია) წარმომადგენლებმა.
„ნაციონალური მოძრაობის“ აკრძალვა და პარტიისთვის „მკაცრი პოლიტიკური და სამართლებრივი განაჩენის“ გამოტანა იყო „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო დაპირება, რისთვისაც პარტიას პარლამენტში საკონსტიტუციო უმრავლესობით შესვლა ჰქონდა განზრახული, რაც ვერ მოახერხა.მასალა განახლებადია