„ქართული ოცნება“ მაუწყებლების უცხოეთიდან დაფინანსებას კრძალავს, რაც ისედაც კრიზისში მყოფი კრიტიკული ტელევიზიების მდგომარეობას კიდევ უფრო გაართულებს.
როგორც კრიტიკული ტელევიზიების წარმომადგენლები ამბობენ, მიუხედავად იმისა, რომ ამჟამად მათ შემოსავლებში უცხოეთიდან მიღებული დაფინანსება უმნიშვნელოა, „ოცნების“ რეპრესიული საკანონმდებლო ცვლილებები მათ უსპობს შესაძლებლობას, რომ დახურვის პირას მისულმა მაუწყებლებმა სამომავლოდ გადარჩენა დონორების დახმარებით შეძლონ.
რას კრძალავს „ოცნება“
ტელევიზიებისა და რადიოებისთვის უცხოური დაფინანსების აკრძალვას მაუწყებლობის შესახებ კანონში ცვლილებები ითვალისწინებს, რომელიც „ქართულმა ოცნებამ“ მოამზადა.
„ქართული ოცნების“ მიერ დაგეგმილი ცვლილებებით „აკრძალულია მაუწყებლის მიერ უცხოური ძალისგან პირდაპირი ან არაპირდაპირი დაფინანსების (ფულადი თანხის ან ქონებრივი ღირებულების სხვა სახის მატერიალური სიკეთის) მიღება (გარდა კომერციული რეკლამისა, ტელეშოპინგისა, სპონსორობისა და პროგრამაში პროდუქტის (საქონლის/მომსახურების) განთავსებისა). ამასთანავე, აკრძალულია უცხოური ძალის მიერ მაუწყებლის მომსახურების შესყიდვა (გარდა კომერციული რეკლამისა და პროდუქტის განთავსებისა) ან/და პროგრამის მომზადების ან/და ეთერში გადაცემის პირდაპირი ან ირიბი დაფინანსება ან თანადაფინანსება.
ასევე, „დაუშვებელია მაუწყებლის მიერ სოციალური რეკლამის განთავსების სანაცვლოდ პირდაპირი ან არაპირდაპირი დაფინანსების მიღება“.
„ოცნების“კანონპროექტი უცხოურ ძალად განსაზღვრავს:
- უცხო სახელმწიფოს ხელისუფლების სისტემის შემადგენელი სუბიექტი;
- ფიზიკური პირი, რომელიც არ არის საქართველოს მოქალაქე;
- იურიდიული პირი, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის საფუძველზე არ არის დაფუძნებული;
- ისეთი ორგანიზაციული წარმონაქმნი (მათ შორის, ფონდი, ასოციაცია, კორპორაცია, კავშირი, სხვა სახის ორგანიზაცია) ან პირთა სხვა სახის ისეთი გაერთიანება, რომელიც უცხო სახელმწიფოს სამართლის ან/და საერთაშორისო სამართლის საფუძველზეა დაფუძნებული“.
როგორც ცვლილებების ავტორად მითითებული „ოცნების“ დეპუტატები კანონპროექტის განმარტებით ბარათში აღნიშნავენ, უცხოური ძალისგან მაუწყებლის დაფინანსება უნდა შეიზღუდოს, რადგან:
„მაუწყებლების მიერ გავრცელებული ინფორმაცია სანდოობის მაღალი ხარისხით სარგებლობს და შეუძლია მოახდინოს საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე მნიშვნელოვანი ზეგავლენა, შესაბამისად, საჭიროა საკანონმდებლო დონეზე შეიზღუდოს მაუწყებლის მიერ უცხოური ძალისგან დაფინანსების მიღება“.
„ეს არის საკონტროლო გასროლა“
კრიტიკული ტელევიზიების წარმომადგენლები, აცხადებენ, რომ უცხოური დონორები სამაუწყებლო მედიას აქამდეც ისედაც ნაკლებად ეხმარებოდნენ და შესაბამისად, მათ შემოსავლებში უცხოეთიდან მიღებული ფინანსების წილი ძალიან მცირე იყო.
თუმცა მას შემდეგ, რაც ევროკავშირში წამოიჭრა წინადადება, რომ საქართველოს მთავრობისთვის განკუთვნილი 100 მილიონი ევროს დახმარება სამოქალაქო საზოგადოებას გადაეცეს, გაჩნდა თეორიული შანსი, რომ ამ თანხის ნაწილი ტელევიზიებზეც მიემართათ.
ამიტომ ახლა კრიტიკული ტელევიზიების წარმომადგენლებს მიაჩნიათ, რომ „ქართული ოცნება“ საკანონმდებლო ცვლილებებს წინმსწრებად იღებს.
როგორც „ფორმულას“ გენერალური დირექტორის მოადგილე, გიორგი თარგამაძე ნეტგაზეთთან ამბობს, „ქართული ოცნება” ერთი ნაბიჯით წინ უსწრებს თუნდაც იმ თეორიულ შესაძლებლობას, რომელიც კრიტიკულ ტელევიზიებს შეიძლება ჰქონოდათ დასავლელი პარტნიორების მხარდაჭერის კუთხით.
„ეს არის საკონტროლო გასროლა ისედაც მძიმე მდგომარეობაში მყოფი კრიტიკული ქართული მაუწყებლებისთვის. ცვლილებების ამ მართლა დრაკონული კანონპროექტით, ფაქტობრივად, სამიზნეში არის ამოღებული ყველა შესაძლო პოტენციური რესურსი, რომელმაც შეიძლება წვეთოვანის მხარდაჭერის პერსპექტივა შეუნარჩუნოს ტელევიზიებს, რომლებიც ისედაც სულს ღაფავენ ფინანსური თვალსაზრისით“, – აცხადებს გიორგი თარგამაძე.
გიორგი თარგამაძე ხაზს უსვამს იმასაც, რომ ეს ცვლილებები მხოლოდ მაუწყებლებს არ დაარტყამს. მისი თქმით, ეს უცხოური დაფინანსების მოპოვებას ტელევიზიის მიღმა არსებულ სუბიექტებსაც გაურთულებს. ვინაიდან, მისი თქმით, ირიბი დაფინანსების აკრძალვა ნიშნავს, რომ აიკრძალება მაუწყებლების მიღმა მომზადებული მასალების მათ ეთერში განთავსება.
„როცა დონორი ე.წ. სტუდიებს, ჟურნალისტურ საგამოძიებო ჯგუფებს ან ცალკეულ ჟურნალისტებს აძლევდა გრანტს კონკრეტული მიმართულებებით, ერთ-ერთი მთავარი მოტივატორი იყო პერსპექტივა, რომ მათი განთავსება მოხერხდებოდა დიდ ტრადიციულ მედიებში, როგორიც არის ტელევიზია. შესაბამისად, თუ კანონმდებლობით ამ პერსპექტივასაც ჩაკეტავენ, თვითონ ამ ჟურნალისტური აქტივობებისთვის და ტელევიზიის მიღმა არსებული სუბიექტებისთვისაც კიდევ უფრო გართულდება ამ ფინანსების და გრანტების მოპოვება“, – აცხადებს გიორგი თარგამაძე.
ტელეკომპანია „კავკასიას“ დირექტორის, ნინო ჯანგირაშვილის განცხადებით, აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებებით „ქართული ოცნება“ ტელევიზიებს არამხოლოდ უცხოურ გრანტებს, არამედ უცხოელებთან თითქმის ყველა სახის ურთიერთობას უკრძალავს. რითაც, მისი თქმით, „ოცნება“ ისედაც სიკვდილის პირას მისულ ტელემაუწყებლებს ეუბნება, რომ უნდა მოკვდნენ.
„ქართულმა ოცნებამ“ თეორიულად დაუშვა, რომ ამ მომაკვდავებს ვინმემ შემთხვევით წყალი არ გაუწოდოსო. ამ ყველაფერს ტელემედიის გასანადგურებლად აკეთებენ.
ამ კანონის მიხედვით მარტო გრანტი კი არ გვეზღუდება, მე მგონი, საერთოდ უცხოელმა ყავაზე რომ დამპატიჟოს, ისიც მეკრძალება. ერთადერთი კომერციული რეკლამა და ტელეშოპინგი შემიძლია მივიღოთ. ალბათ, ეს „იმედმა“ უთხრა, რომ მთლად ყველაფერი არ აკრძალოთ, თორემ საერთაშორისო რეკლამებიც რომ აგვეკრძალოს, საერთოდ რა დარჩება?! მაგრამ მე მეკრძალება ნებისმიერ უცხოელს, მაგალითად, კამერა მივაქირაო ან რამე დამიკვეთოს, ან ვიღაცას ოფისი მივაქირაო – ასეთი პრეცედენტებიც ყოფილა, რომ უცხოელი ჟურნალისტები აქ მუშაობენ და შენ ეხმარები… ყველაფერი გვეკრძალება აბსოლუტურად“, – ამბობს ნინო ჯანგირაშვილი ნეტგაზეთთან.
„ტვ პირველის“ საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი ნოდარ მელაძეც ამბობს, რომ მათი ტელევიზიის შემთხვევაშიც უცხოურ დაფინანსებას ძალიან მცირე წილი ჰქონდა და დიდ გრანტებს არასოდეს იღებდნენ.
მისი თქმით, ის ძალიან მცირე უცხოური დახმარებაც ძირითადად ტექნიკური მხარდაჭერის გრანტები იყო. „ქართული ოცნების“ კანონპროექტით კი ტელევიზიებს ასეთი სახის დახმარების მიღებასაც უკრძალავს.
„ასეთი იყო, მაგალითად, სპეცრაზმი რომ კამერებს დაამტვრევდა, იმ კამერის რაღაც ნაწილის მაინც ჩანაცვლება ან ტექნიკური აღჭურვილობის გრანტები.
ამის მიზანი რა არის ძალიან ცხადია – მოიგუდოს მედია, რომელსაც არ შეიძლება არ ჰქონდეს წვდომა დაფინანსებაზე, რომელიც ამ კრიზისში მყოფმა შეიძლება დონორებისაგან მიიღოს. ჩვენ ძალიან კარგად ვიცით, რომ სახელისუფლებო წნეხის გამო უკიდურესად გართულებული არის განსაკუთრებით სატელევიზიო მედიის ოპერირება, რადგან ეს ონლაინმედიისგან განსხვავებით, კოლოსალურ ხარჯებთან არის დაკავშირებული. ამას სჭირდება ძალიან დიდი გენერალური ხარჯები. მარტო მაუწყებლობის ხარჯი, რომ მთელს საქართველოში იყო, სატელიტზე იყო, ყველა წერტილიდან სიგნალს იღებდე და მაყურებლამდე მიგქონდეს, ეს არის ძალიან დიდ ხარჯებთან დაკავშირებული“, – ამბობს ნოდარ მელაძე ნეტგაზეთთან.
მაუწყებლობის შესახებ კანონში დაგეგმილ ცვლილებებს რუსული კანონის გაგრძელებად მიიჩნევს „მთავარი არხის“ იურისტი თამთა მურადაშვილი.
მისი თქმით, გარდა იმისა, რომ ცვლილებების მიზანი ტელევიზიებისთვის დაფინანსების წყაროს შეწყვეტაა, ეს ასევე ემსახურება „ქართული ოცნების“ დღის წესრიგს – დასავლელი დონორების აკრძალვას.
„ჩვენ ისედაც არ გვქონდა [უცხოური დაფინანსება], რადგან უცხოური დონორები სამაუწყებლო მედიას ნაკლებად ეხმარებოდნენ. თუმცა ბოლო პერიოდში, როცა წნეხი გაიზარდა, ასახიჩრებდნენ ჟურნალისტებს და არაერთ მედიას ტექნიკა დაუმტვრიეს, დაიწყო საუბარი, რომ რაღაც დახმარება წამოსულიყო. თუმცა, ალბათ, ამ წამოწყებასაც აღარ ექნება გაგრძელება ამ კანონის გამო“, – ამბობს თამთა მურადაშვილი ნეტგაზეთთან.
„რეგიონულ მაუწყებელთა ალიანსის“ დირექტორი, ნათია კუპრაშვილი ყურადღებას ამახვილებს სოციალური რეკლამის გაყიდვის აკრძალვაზე. მისი თქმით, ეს შემოსავლის კიდევ ერთ წყაროს უკეტავს განსაკუთრებით რეგიონულ მაუწყებლებს.
როგორც ის ნეტგაზეთთან ამბობს საგრანტო მხარდაჭერა რეგიონულ ტელევიზიებში მნიშვნელოვანი არ იყო და დაახლოებით, 5%-ს შეადგენდა მათი ალიანსის ტელევიზიების საერთო რაოდენობის მიხედვით.
თუმცა ნათია კუპრაშვილის თქმით, სოციალური რეკლამისგან მიღებული შემოსავალს რეგიონული ტელევიზიებისთვის მნიშვნელოვანი წილი ჰქონდა. ამიტომ მისი თქმით, თუ რეგიონული ტელევიზიები სოციალურ რეკლამას ვეღარ გაუშვებენ, ეს ნიშნავს, რომ პირდაპირ კეტავენ შემოსავალს.
„ბოლო პერიოდში, ჩემი აზრით, დონორებსაც არ ჰქონდათ სწორი პოლიტიკა და რეგიონულ ტელევიზიებს აღარ ეხმარებოდნენ. ჩვენ ამ კრიზისს ისედაც დიდწილად ამ მხარდაჭერის გარეშე შევხვდით, მაგრამ ე.წ. უცხო ძალის ნაწილი ამ ახალ ვერსიაში არ ეხება მხოლოდ საგრანტო დაფინანსებას. სოციალური რეკლამის მიღმა სპონსორობა იქნება, პროდაქტ-ფლეისმენტი (პროდუქტის განთავსება), რეკლამა თუ სხვა სახის მომსახურების შესყიდვა იქნება, მხოლოდ მატერიალურ მხარეს არ ეხება. პირდაპირ წერია, რომ საუბარი არის არამატერიალურ ურთიერთობაზე, რაც განსაკუთრებით პრობლემური არის რეგიონული მაუწყებლებისთვის, რადგან ჩვენ კონტენტის ქოპროდაქშენები (თანაწარმოება) გვქონდა არაერთ ძალიან კარგ დასავლურ ტელემედიასთან და აქტორთან. ჩვენთვის განსაკუთრებით პრობლემური არის ეს ნაწილი.
სოციალური რეკლამის ჩაკეტვა ნიშნავს, რომ პირდაპირ კეტავენ შემოსავალს. ოღონდ ეს არ არის მხოლოდ უცხოურ დაფინანსებაზე შეზღუდვა, უცხოური იქნება თუ საშინაო, ყველას უკრძალავენ, რომ მიყიდონ სოციალური რეკლამა“, – აცხადებს ნათია კუპრაშვილი.
ნეტგაზეთი შეეცადა გაერკვია რა პოზიცია ჰქონდათ ტელეკომპანია „იმედში“, რომლის მფლობელი ირაკლი რუხაძე ამერიკის მოქალაქეა და „ოცნების“კანონპროექტი მასაც უცხოურ ძალად განსაზღვრავს. „იმედის“გენერალურ დირექტორმა მაკა ლომიძემ გვითხრა, რომ მათთვის კითხვებით ოფიციალურ ელფოსტაზე გაგვეგზავნა. თუმცა ჯერჯერობით „იმედის“ მენეჯმენტისგან პასუხი არ მიგვიღია.
ნეტგაზეთმა ასევე სცადა „რუსთავი 2-ის“ დირექტორ ვაკო ავალიანს დაჰკავშირებოდა, თუმცა მან ჩვენს ზარსა და შეტყობინებას არ უპასუხა.
რა გამოსავალი რჩებათ ტელევიზიებს?
წლებია კრიტიკული ტელევიზიები ჩივიან, რომ ხელისუფლების წნეხის გამო მათთან ბიზნესს რეკლამები არ მიაქვს. კრიტიკულ ტელევიზიებს რეკლამას სახელმწიფოც არ უკვეთავს. შესაბამისად, ტელევიზიების სარეკლამო შემოსავალი ძირითადად პროსამთავრობო არხებზე ნაწილდება.
კომუნიკაციების კომისიის ბოლო ინფორმაციით, რომელიც 2024 წლის IV კვარტლის მონაცემებს ასახავს, ტელე და რადიო მაუწყებლების ჯამურმა კომერციულმა სარეკლამო შემოსავალმა 24 მილიონი ლარი შეადგინა.
ტელევიზიებისთვის 2024 წლის IV კვარტალში მიღებული სარეკლამო შემოსავლების ძირითადი, 74.4%-იანი წილი პირდაპირმა რეკლამამ, 12.9% – სპონსორობამ, ხოლო 12.7% პროდუქტის განთავსებამ შეადგინა.
კომერციული სარეკლამო შემოსავლების ყველაზე დიდი წილი ბოლო მონაცემებითაც, ისევე როგორც წინა წლებშიც, „იმედს“ ჰქონდა.
2024 წლის IV კვარტალში სატელევიზიო კომერციული სარეკლამო შემოსავლები ასე განაწილდა: