საბოლოოდ, სხდომა ისე დასრულდა, რომ გაურკვეველი დარჩა, ვინ გადაწყვიტა ალექსანდრე ქეშელაშვილის დაკავება, ან ვინ დააკავა ის.
ქეშელაშვილის დაკავების ოქმი, რომელზეც მას ხელი არ მოუწერია
როგორ დაინახეს აირწინაღაფარებული ქეშელაშვილის ტუჩის მოძრაობა მოწმე პოლიციელებმა
მოწმე პოლიციელები განმარტავდნენ, რომ ქეშელაშვილი იგინებოდა და ილანძღებოდა, ასევე ცდილობდა პოლიციელების კორდონის გარღვევას. კითხვაზე, კონკრეტულად რაში გამოიხატა ეს მცდელობა, თამაზ თავაძემ უპასუხა, რომ ქეშელაშვილი სხვა მოქალაქეებთან ერთად პოლიციელების კორდონის პირველ რიგთან მივიდა და იყო “მიწევ-მოწევა”. მისივე თქმით, ამ დროს უკან იდგა, მასსა და მოქალაქეებს შორის პოლიციელთა რამდენიმე მწკრივი იყო, მაგრამ დაადასტურა, რომ ქეშელაშვილის სახეს გარკვევით ხედავდა.
გიგი ბობოხიძემ თქვა, რომ კორდონის მეორე მწკრივში იდგა და თამაზ თავაძე გვერდით ედგა. ამბობს, რომ “მიწევ-მოწევა” მანაც დაინახა – “დაჯიკავებას ვგულისხმობ” – და გაიგო ქეშელაშვილის გინება. კითხვაზე, როგორც გაარჩიეს ქეშელაშვილის ხმა ბევრ ადამიანს შორის, ორივე პოლიციელმა უპასუხა, რომ მათ დაინახეს მისი პირის მოძრაობაც, რითაც დარწმუნდნენ, რომ ნამდვილად ქეშელაშვილი იგინებოდა. უფრო მეტიც, კითხვაზე, რით გამოარჩიეს სხვა მოქალაქეებისგან ქეშელაშვილი, თამაზ თავაძემ უპასუხა, რომ დაამახსოვრდა მისი წვერი.
სინამდვილეში, ალექსანდრე ქეშელაშვილს აქციის მთელი მიმდინარეობის განმავლობაში სახეზე ეკეთა აირწინაღი, რომელშიც ტუჩები და ცხვირი საერთოდ დაფარულია. გარდა ამისა, მას ეკეთა ჩაფხუტი. ეს ჩანს იმ ვიდეომტკიცებულებებში, რომლებიც ადვოკატებმა მოსამართლეს წარუდგინეს. გარდა იმისა, რომ ამგვარი აღჭურვილობის პირობებში ფიზიკურად შეუძლებელია ადამიანის წვერისა და ტუჩის მოძრაობის დანახვა, მით უფრო 10 მეტრის დაშორებით – როგორც პოლიციელებმა განმარტეს, სწორედ ეს მანძილი აშორებდათ ქეშელაშვილამდე, რთულია საუბრის გარჩევაც.
ამის დასადასტურებლად, ქეშელაშვილმა ის აირწინაღი გაკეთა, რომელიც დაკავების დღეს, აქციაზე ეკეთა და ისე მიმართა მოსამართლეს. მისი ხმის გაგონება სასამართლო სხდომის დარბაზშიც კი რთული იყო.
“ვიდეოებშიც ნახავდით, რომ იქ ხმაური იყო. შესაბამისად, ის, რომ ვინმე გაიგონებდა ჩემს ხმას და მით უმეტეს, დაინახავდა, რას ვამბობდი, ეს არ შეესაბამება სიმართლეს”, – ასე მიმართა მოსამართლეს ქეშელაშვილმა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ არცერთ პოლიციელს არ დაუკონკრეტებია, რას ამბობდა ქეშელაშვილი. ორივე მათგანმა თქვა, რომ ის “აჰყვა მასობრივ შეძახილებს”.
იცოდნენ თუ არა მოწმე პოლიციელებმა, რომ ქეშელაშვილი ჟურნალისტი იყო
როგორც შსს-ს იურისტებმა, ისე მოწმე პოლიციელებმა ალექსანდრე ქეშელაშვილს აქციის მონაწილედ მოიხსენიებდნენ და არა ჟურნალისტად. თუმცა გიგი ბობოხიძემ, იმის დასადასტურებლად, რომ ქეშელაშვილის დანახვა კარგად შეეძლო, თქვა, რომ “ვინაიდან ჟურნალისტია” , წინა რიგებში მოძრაობდა. მოსამართლე ნინო ენუქიძემ მას ჰკითხა, საიდან იცოდა, რომ ქეშელაშვილი ჟურნალისტია.
“ვინაიდან აქციაზე ხშირად ვართ თანამშრომელბი, ჟურნალისტების სახეები მარტივი ის არის … [დასამახსოვრებელი]”, – უპასუხა მან მოსამართლეს.
ბობოხიძის ნათქვამს დარბაზში სიცილი და გადალაპარაკება მოჰყვა, რადგან იქამდე გამოკითხული თამაზ თავაძის მტკიცებით, მათ არ იცოდნენ, რომ ქეშელაშვილი ჟურნალისტი იყო.
ამის შემდეგ მოსამართლის დამაზუსტებელი კითხვის საპასუხოდ, დაკავებამდე იცოდა თუ არა, რომ ქეშელაშვილი ჟურნალისტი იყო, ბობოხიძემ უპასუხა:
“არა, იმ პერიოდში, არა. ეს უკვე მერე რომ გავიგე, იქიდან გამომდინარე გეუბნებით. იმ მომენტში, ვინაიდან სიბნელე იყო, აღქმადი არ იყო კარგად, ჟურნალისტი იყო თუ არა”.
სიბნელე იყო [ოქმში დაკავების დროდ მითითებულია 01:55 საათი], თუმცა ბობოხიძეც და თავაძეც ამტკიცებდნენ, რომ დაინახეს ქეშელაშვილის წვერი და ტუჩების მოძრაობა. მაგრამ მათ ვერ შეამჩნიეს აირწინაღი, ჩაფხუტი, დიდი ზომის, სპეციალურად აქციისთვის განკუთვნილი პრეს-ბარათი, ასევე, ორი დიდი კამერა და მობილური ტელეფონი, რომელსაც ქეშელაშვილი სამუშაოდ იყენებდა და მუდმივად ხელში ეჭირა.
ორივე მათგანი ამტკიცებდა, რომ დაკავებამდე ქეშელაშვილი პერიოდულად ხვდებოდა მათი თვალთახედვის არეში. თუმცა, როგორც ამბობენ, ვერ მიხვდნენ, რომ ჟურნალისტი იყო. თამაზ თავაძის თქმით, ის დაამახსოვრდა ზურგჩანთით და ჩაფხუტით, თუმცა იქვე დაამატა, რომ აქციაზე ასე სხვა მოქალაქეებიც მოძრაობენ. ბობოხიძეს კი ის “მოლურჯო ფოსფორისფერი” ქურთუკით დაამახსოვრდა.